My Board

Tam Versiyon: Nereden Çıktı Bu Tiny House?
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Tiny House nereden çıktıdan derken, aslında 2008 Ekonomik Krizi neden çıktı ve etkilerinin bir uzantısı olarak ortaya ne çıktı?
 
Kriz dönemi gelişmiş batı ülkelerinde yaşayan bazı insanların “daha küçük evlerde“, “daha az masrafla” ve “çevreye daha az zarar vererek yaşama” fikirlerine dayanarak ortaya çıkmıştır.
 
2008-2012 Ekonomik Krizi (Mortgage Krizi)
Bu kriz hakkında sayfalarca yazılabilir fakat tiny house üzerine doğrudan etkisine bakacak olursak; sebebinin emlak piyasası üzerine verilen düşük faizler ve bu sebeple emlak piyasasındaki suni artış olduğunu söyleyebiliriz. Bu süreçte ise tüm Dünya’da emlak piyasasının yönü aşağıya çevrildi ve ciddi bir kriz dünyayı sarstı.
 
İşte tam bu noktada Sarah Susanka isimli bir Amerikalı Mimarın yaklaşık 10 sene önce ortaya attığı, “daha büyük değil, daha iyi inşa etmek” kelimeleri tüm Dünya’daki Tiny House Adımlarının Başlangıcı olarak kabul edilmektedir.
 
Biz genelde bir fikrin koşarken yada tuvalette aklımıza geldiğini söyleriz. Bakalım Sarah Susanka bu küçük ev fikri hakkında neler söylemiş.
 
Sarah Susanka:
 
“1990’lı yıllarda 10 yıllık bir mimar olarak iş çıkışı Des Moines, Iowa bölgesinde araba sürüyordum. Evlerin boyutlarının çok büyüdüğünü farkettim, bu durum kesinlikle çekici olmaktan uzaklaştırıyordu. Kilometrelerce kendini beğenmiş ve ruhsuz evlerden başka bir şey görememiştim.
 
 
Kaynak: https://onemlisitelinkleri.over-blog.com...evler.html